Macaristan Ankara Büyükelçiliği Hakkında

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Yetkileri

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Macaristan ülkesini temsil eden en yetkili kurum Macaristan Ankara Büyükelçiliği’dir. Macaristan Ankara Büyükelçiliği iki ülke arasında kültürel, ekonomik ve siyasi ilişkileri korur. Türkiye’de ikamet eden Macaristan vatandaşlarının haklarını korumakla yetkilidir. TC vatandaşları, Macaristan vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni bulunan yabancı vatandaşların vize işlemleri, oturum izinleri, vatandaşlık işleri ve kayıt işleri ile ilgilenir.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Pasaport Yenileme İşlemi

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Türkiye’de yaşayan Macaristan vatandaşlarının kaybolan, yırtılan, süresi sonlanan pasaportlarını yenileme işleri ile ilgilenir. Pasaport yenileme işlemi için eski pasaportun aslı, okunaklı şekilde çekilmiş 1. ve 2. sayfasının fotokopisi ve güncel hali yansıtan herhangi bir aksesuar ile yüzün kapatılmadığı vesikalık fotoğraf ile şahsen konsoloslukta bulunulması gerekir.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan vize başvurusunu TC vatandaşları ve Türkiye’de yasal olarak oturum iznine sahip olan 3. ülke vatandaşları gerçekleştirebilir. Macaristan Schengen vizesi kısa ve uzun süreli vize olarak 2 ayrı kategoride değerlendirilmektedir. Macaristan ziyaret vizesi, şoför vizesi, turistik vizesi ve ticari vizesi kısa süreli vize kategorisinde yer alır. Geri kalan vize türleri ise Macaristan uzun süreli vize kategorisinde yer alır. Kısa süreli Macaristan Schengen vizelerine C Tipi Vize adı verilir, uzun süreli Macaristan Schengen vizelerine ise D Tipi Vize adı verilir. Macaristan vize başvuruları bireysel olarak konsolosluğa ya da konsolosluğun uygun gördüğü vize acentalarına yapılabilir. Konsolosluğa yapacağınız vize başvurusu için öncelikle randevu almanız gerekir. Vize başvurunuzu konsolosluğa yapmanız halinde, eksik ya da hatalı evrak hazırladığınızda sizi uyarma ya da bilgilendirme yükümlülüğüne sahip değillerdir. Eksik ya da hatalı belge hazırlamanızın halinde vize başvurunuz reddedilir. Vize başvurusu için Macaristan konsolosluk yetkilileri gerek gördüklerinde tekrar sizi birebir görüşmeye davet edebilir. Schengen vize uygulamasında yer alması nedeni ile Macaristan vize başvurusu yaparken parmak izi verme zorunluluğunuz vardır. Ancak 25 Eylül 2014 tarihinden sonra Schengen vizesi aldıysanız verdiğiniz parmak izi VIS sistemine kaydedildiğinden yeniden parmak izi vermenize gerek olmaz. Macaristan vize başvurularının kararlanma süresi 15 iş günüdür.

Macaristan Vizesi Kimlere Gerekir?

Schengen vize uygulamasında yer alması nedeni ile Macaristan seyahati yapacak Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahipleri Macaristan vize uygulamasına tabiidir. Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinin Macaristan vize başvurularından önce mutlaka vize almaları gerekir. Yeşil (Hususi), Diplomatik (Siyah) ve Gri (Hizmet) pasaport sahibi olan TC vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vize almalarına gerek bulunmaz. TC vatandaşlarının daha önceden sahip olduğu Schengen vizeleri varsa süresi ve konaklama gün sayısı yeterliyse yeniden vize almaktan muaf tutulurlar.

Macaristan Vize Başvuru Ücreti

Macaristan vize başvuru ücretini seyahat gün sayınız, meslek bilgileriniz ve seyahat amacınız belirler. Bu nedenle seyahatinizden önce seyahat gün sayınızı kesinleştirmeniz, meslek bilgilerinizi belirtmeniz ve seyahat amacınızı belirlemeniz gerekir. Seyahat amacınızın hangi vize kategorisine girdiğini uzman yetkililer aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Yanlış beyan edilen seyahat amacı vizenizde olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Macaristan Vize Başvuru Formu

Macaristan vize başvuru formu, konsolosluk yetkililerinin sizin hakkınızda en detaylı bilgiye sahip olacağı ve seyahatiniz için en gerekli olan belgedir. Macaristan vize başvuru formu isim soyisim, seyahat amacınız gibi sizin hakkınızda kapsamlı tüm bilgilerin sorulduğu belgedir. Macaristan vize başvuru formu Macarca, Türkçe ve İngilizce olarak doldurulabilir.

Macaristan vize başvuru formu için buraya tıklayabilirsiniz.

Macaristan Vizesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Macaristan vize başvurusunda kullanacağınız pasaportunuzun en az 90 gün daha geçerli olması gerekir. Kimliğiniz evlilik ya da boşanma gibi sebeplerle meydana gelen değişikliklerin pasaportunuzda da olması gerekir.
 • Hazırlayacağınız evrakların hepsi A4 boyutunda olması gerekir.
 • Macaristan vize başvuruları direkt olarak konsolosluğa da yapılabilir ancak bu süreç normal vize çıkış tarihinden daha uzun sürer.
 • Yabancı uyruklu vatandaşların vize çıkış tarihi daha uzun olabilir.
 • Macaristan vize başvurularının çıkış süresi Macaristan konsolosluk resmi tatilleri, konsolosluk resmi tatilleri ve konsolosluk görevlilerinin sizden isteyebileceği ek belge talebi gibi nedenlerle uzayabilir. Bu yüzden Macaristan resmi tatillerini daha önceden bilmeniz önemlidir.
 • Macaristan vize başvurusunun doldurulması ayrı bir odak gerektirir. Vize başvuru formu sırasında güncel olmayan, hatalı ya da eksik belge doldurulması halinde vize başvurunuz red ile sonuçlanır.
 • Alacağınız Macaristan vizesi ile diğer Schengen üye ülkelerine seyahat edebilirsiniz ancak ilk giriş yapacağınız ve en çok konaklayacağınız ülke Macaristan olmalıdır.
 • Seyahatinizden önce banka hesabınızda konsolosluk yetkililerinin uygun gördüğü miktarda para bulundurmanız gerekir.
 • Macaristan vize başvurusu yapacak olan vatandaşların düzenli bir gelire sahip olmaları gerekir.
 • 25 yaş altında olan başvuru sahipleri için ailelerinin sponsor olması gerekir.
 • Konsolosluğa yapılacak Macaristan vize başvurularında uçak biletinizin alınmış olması gerekir.
 • Süresi devam eden bir Schengen vizesi olan vatandaşların Macaristan vize başvuruları kabul edilmez.
 • Macaristan seyahatinizden sonra geri dönmenizi kanıtlayan bilgiler sunmalısınız.
 • Uzun süreli vize için (D Tipi Vize) direkt vize başvurunuzu konsolosluğa yapmanız gerekir.
 • Her seyahat amacı için farklı evrak listesi bulunmalıdır. Güncel evrak listelerini Macaristan vize başvurunuzdan önce öğrenmeniz ve bu evrakları eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz gerekir. Sunacağınız evrakların hatalı, eksik ya da güncel olmaması vize sürecinizi uzatabilir hatta vizeniz red ile sonuçlandırabilir.

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Resmi Tatil Günleri

Macaristan Ankara Büyükelçiliği resmi tatil günlerinde açık olmaması nedeni ile faaliyet göstermez. Ziyaret günlerinizi resmi tatil günlerini dışında yapmanız gerekir. Macaristan Ankara Büyükelçiliği resmi tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 

 • 01 Ocak Yılbaşı
 • 15 - 16 Mart Macaristan Ulusal Bayramı 
 • 2-5 Nisan Kutsal Cuma 
 • 9 NisanPaskalya
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı
 • 30 Nisan Emek ve Dayanışma Günü Dinlenme Günü
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 21 Mayıs Pönkösd/Pentecost 
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü
 • 29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 22 - 23 Ekim 1956 İhtilali / Dinlenme Günü
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 1 Kasım Azizler Günü / Dinlenme Günü
 • 24 - 26 Aralık Noel Tatili
 • 31 Aralık Yılbaşı

Macaristan Ankara Büyükelçiliği Çalışma Günleri ve Çalışma Saatleri

Macaristan Ankara Büyükelçiliği resmi tatillerde olduğu gibi çalışma gün ve saatleri dışında faaliyet göstermez. Büyükelçilik çalışma gün ve saatleri aşağıda belirtilmiştir.

Pazartesi: 09:00 - 17:00
Salı: 09:00 - 17:00
Çarşamba: 09:00 - 17:00
Perşembe: 09:00 - 17:00
Cuma: 09:00 - 15:00

Macaristan Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri ve Adresi

Adres: Sancak Mahallesi, Layoş Koşut Caddesi. No. 2, Çankaya, Ankara
Telefon: 0312 442 22 73
E-posta: mission.ank@mfa.gov.hu /consulate.ank@mfa.gov.hu

Duyurular

Macaristan Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Macaristan’ın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Macaristan’ın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötü...
2023-08-11 11:16:32

Macaristan Konsolosluğu 29 Ekim Çalışma Duyurusu

Macaristan Konsolosluğu ve Macaristan Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle hizmet veremeyec...
2021-01-09 12:58:52
Tüm Duyurular