Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu Yetkileri

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye ile Macaristan arasında diplomatik ilişkileri başarılı bir şekilde üst seviyede tutar. Türkiye’de bulunan Macaristan vatandaşlarının hak ve tüzel kişiliklerini korur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Macaristan vatandaşları ve Türkiye’de yasal olarak oturum iznine sahip olan 3. ülke vatandaşların vize işlemleri, kayıt işlemleri, vatandaşlık işleri ve oturum izinleri gibi işlemlerle ilgilenir.

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu Pasaport Yenileme İşlemleri

Macaristan İstanbul başkonsolosluğu Türkiye’de bulunan Macar vatandaşlarının kaybolan pasaportlarını çıkartma, süresi dolan pasaportlarının süresini uzatma ve eskiyen ya da yıpranan pasaportlarını yenileme gibi işlemlerle de ilgilenir. Pasaport yenileme işlemi yapacak olan kişilerin eski pasaportlarının, okunaklı şekilde çekilmiş pasaportlarının 1. ve 2. sayfasının fotokopisinin ve güncel olan vesikalık fotoğraflarını yanlarında bulundurmaları gerekir.

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan Schengen vize uygulamasında yer alan ülkelerden birisidir. Macaristan vizesini Türk Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni bulunan 3. ülke vatandaşları alabilir. Macaristan vizesi kısa süreli ve uzun süreli olarak 2 ayrı başlıkta incelenir. Kısa süreli olan vizeler (C Tipi Vize), turistik vize, şoför vizesi, ticari vize ve ziyaret vizesidir. Geriye kalan vizeler ise uzun süreli (D Tipi Vize)’dir. Kısa süreli vize başvurusunu bireysel olarak konsolosluktan yapabilirsiniz ya da isterseniz Macaristan konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize acentaları aracılığı ile yapabilirsiniz. Uzun süreli (D Tipi Vize) işlemleri için bireysel olarak konsolosluğa başvuru yapmanız gerekir. Macaristan vize başvuruları randevu esasına dayanır bu nedenle vize başvurunuzdan önce randevu almanız gerekir. Bireysel olarak konsolosluğa yapılacak vize işlemleri için evraklarınızı belirli bir sıra halinde listeleyerek sunmanız gerekir. Konsolosluk yetkilileri hazırlayacağınız belgeler arasında hatalı ya da eksik belge görmeleri halinde sizi uyarma yetkisine sahip değillerdir. Hazırlayacağınız evrakların sorumluluğu size aittir hatalı ya da eksik belge hazırlamanız vizenizin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Macaristan konsolosluk görevlileri gerek gördüklerinde sizi birebir görüşmeye yeniden konsolosluğa davet edebilir. Schengen vize uygulamasında bulunması sebebi ile son 50 ay içerisinde aldığınız bir Schengen vizeniz varsa vermiş olduğunuz parmak izi ortak bilgi sistemine kaydedildiğinden yeniden Macaristan vizesi için parmak izi vermenize gerek olmadan vize başvurusu yapabilirsiniz.

Macaristan Vizesi Kimlere Gerekir?

Macaristan vizesi almak isteyen Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinin seyahatlerinden önce vize almaları şartı bulunmaktadır. Ancak Macaristan vizesi almak isteyen Siyah (Diplomatik), Gri (Hizmet) ve Yeşil (Hususi) pasaportlardan birisine sahip olan TC vatandaşları Macaristan'a yapacakları 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vize almalarına gerek olmaz. Daha önceki tarihlerde alınan bir Schengen vizesi olan vatandaşların vizelerinin süresi ve konaklama gün sayısı yeterli ise yeniden vize almaları gerekmeyecektir.

Macaristan Vize Başvuru Ücreti

Macaristan vize başvuru ücreti konaklama gün sayısına, meslek ayrıntılarına ve seyahat gerekçesine göre değişim gösterir. Macaristan vize başvurunuzdan önce konaklama gün sayınızı kesinleştirmeniz, meslek bilgilerinizi belirtmeniz ve seyahat gerekçenizi bilmeniz gerekir. Seyahat amacınızı bilmeniz seyahatiniz için önemli olan detaylardan birisidir bu nedenle seyahat amacınızı bu konuda uzman yetkililerden destek alarak belirleyebilirsiniz. Seyahat amacınızı yanlış belirtmeniz halinde vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Macaristan Vize Başvuru Formu

Macaristan seyahatiniz için en önemli evrak olma özelliğine sahip olan Macaristan vize başvuru formu, konsolosluk yetkililerinin sizin hakkınızda kapsamlı bilgiye sahip olmasını sağlar. Macaristan vize başvuru formu Macarca, İngilizce ve Türkçe olarak  farklı dilde doldurulma imkanına sahiptir.

Macaristan vize başvuru formunu buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Macaristan Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hazırlayacağınız tüm belgeler A4 boyutunda olmalıdır.
 • Macaristan vize sonuçlanma süresi yabancı uyruklu vatandaşlar için değişim gösterebilir.
 • Vize başvurusu bireysel olarak konsolosluğa yapılabilir ancak vize başvurusunun sonuçlanma süresi daha uzun olabilir.
 • Macaristan vizesinin karara bağlanma süresi Macaristan konsolosluk resmi tatil günleri, konsolosluk dönem yoğunlukları ve yetkililerin sizden isteyeceği ek belge talebi gibi nedenlerle bu süre uzayabilir. Bu yüzden Macaristan konsolosluk resmi tatillerini daha önceden biliyor olmanız gerekir.
 • Vize başvurusunda kullanılacak olan pasaportun süresi en az 90 gün daha geçerli olmalıdır. Kimliğinizde herhangi bir nedenden dolayı değişim meydana geldiyse bu değişiklikleri vize başvurusundan önce pasaportunuzda da yapmanız gerekir.
 • Sahip olacağınız vize başvurusu ile Schengen vizesine üye olan diğer ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz ancak ilk ziyaret yerinizin Macaristan olmasına ve en çok kalacağınız ülkenin Macaristan olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Size tanınan vize süresinin dolması ile ülkeyi terk etmelisiniz aksi halde yeniden Macaristan vizesi almanız mümkün olmayabilir.
 • Macaristan vize başvurusunu doldurmak özel bir bilgi gerektirir. Vize başvuru formu doldururken gerçeğe aykırı, hatalı veya eksik bilgi girişi yapmanız halinde vize başvurunuz red ile sonuçlanabilir.
 • 25 yaş altı başvuru  sahiplerinin Macaristan seyahatleri için ailelerinin referans olması gerekir.
 • Macaristan seyahati için farklı vize kategorileri mevcuttur, her vize kategorisi için hazırlanması gereken belgeler farklılık gösterir. İstenen belgeleri Macaristan vize başvurunuzdan önce öğrenmeniz ve bu belgeleri hatasız bir şekilde yetkililere sunmanız gerekir.
 • Başvuru sahiplerinin seyahatlerinden önce düzenli bir gelire ve düzenli bir sigortaya sahip olmaları gerekir.
 • Bireysel başvuru yapacak olan vatandaşların sunmaları gereken evraklar arasında Macaristan’a kesin gideceklerini gösteren uçak bileti bulunması gerekir.
 • Seyahat gün sayısı devam eden bir Schengen vizesine sahipseniz Macaristan vize başvurusu yapamazsınız.

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu resmi tatil günlerinde açık değildir bu nedenle faaliyet göstermez. Başkonsolosluk ziyaret günlerinizi bu tarihlerin dışında yapabilirsiniz. Aşağıda İstanbul Başkonsolosluk resmi tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • 01 Ocak Yılbaşı
 • 15 - 16 Mart Macaristan Ulusal Bayramı 
 • 2-5 Nisan Kutsal Cuma 
 • 9 NisanPaskalya
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı
 • 30 Nisan Emek ve Dayanışma Günü Dinlenme Günü
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 21 Mayıs Pönkösd/Pentecost 
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü
 • 29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 22 - 23 Ekim 1956 İhtilali / Dinlenme Günü
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 1 Kasım Azizler Günü / Dinlenme Günü
 • 24 - 26 Aralık Noel Tatili
 • 31 Aralık Yılbaşı

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Gün ve Saatleri

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu haftanın belirli gün ve saatlerinde faaliyet gösterir bu belirli gün ve saatlerin dışında kapalı olduğundan faaliyet göstermez. Ziyaret zamanınızı bu bilgiye göre yapmanız gerekir. Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ziyaret gün ve saatleri aşağıda belirtilmiştir.

Pazartesi: 09:00 - 16:30
Salı: 09:00 - 16:30
Çarşamba: 09:00 - 16:30
Perşembe: 09:00 - 16:30
Cuma: 09:00 - 14:00

Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Gürsel Mahallesi, Yankı Sokak No:27 Polat Ofis B Blok Kağıthane/İstanbul
Telefon: +90 212 317 92 14 - 15
Faks: +90 212 317 92 18
 

Duyurular

Macaristan Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Macaristan’ın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Macaristan’ın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötü...
2023-08-11 11:16:32

Macaristan Konsolosluğu 29 Ekim Çalışma Duyurusu

Macaristan Konsolosluğu ve Macaristan Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle hizmet veremeyec...
2021-01-09 12:58:52
Tüm Duyurular