Macaristan Kocaeli Fahri Konsolosluğu

Macaristan İzmit Fahri Konsolosluğu Yetkileri

İzmit Macaristan Fahri Konsolosluğu turizmin ve ticaretin yoğun olduğu bölgelerde tam donanımlı kurulma ihtiyacı görülmeyen konsolosluklardan birisidir. Türkiye ile siyasi ve ticari ilişkileri korumaktan sorumludur. Türkiye’de bulunan Macaristan vatandaşlarının ise haklarını korumaktan sorumludur. Bunlarla beraber Macaristan vatandaşlarının evlenme, ölüm, doğum belgeleri, noter tasdik işlemleri, pasaport yenileme işlemleri ile de ilgilenir. Fahri konsolos statüsünde olması nedeni ile vize başvurularını kabul eder ancak vize onaylama yetkileri bulunmaz.

Macaristan İzmit Fahri Konsolosluğu Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan Schengen vize uygulamasına dahil olan ülkelerden birisidir. Bu nedenle Macaristan vizesi almanız halinde diğer Schengen ülkelerine de seyahat etme imkanına sahip olabilirsiniz. Macaristan Schengen vize başvuruları D Tipi (uzun süreli) vize ve C Tipi (kısa süreli) vize olmak üzere iki farklı şekilde alınabilir. Kısa süreli vize başvuruları hem bireysel olarak hem de anlaşmalı seyahat acentaları aracılığı ile yapılabilir. Uzun süreli vize işlemleri ise ancak bireysel olarak yapılır. Bireysel olarak yapılacak vize başvuruları için eksik ya da hatalı belge hazırlamanız durumunda konsolosluk yetkililerinin sizi bilgilendirme yükümlülükleri yoktur. Macaristan vize başvurusu yapmak isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin, Macaristan seyahatlerinin öncesinde vize almaları gerekir. Hususi (Yeşil), Gri (Hizmet) veya Diplomatik (Siyah) pasaportlardan birisine sahip olan Macaristan vizesi almak isteyen TC vatandaşlarının, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatlerinde vize almalarına gerek olmaz. Önceden sahip olduğunuz geçerliliği hala devam eden ve seyahat gün sayısı yeterliliği bulunan bir Schengen vizeniz var ise yeniden vize almanıza gerek olmadan Macaristan ziyaretinde bulunabilirsiniz. Macaristan konsolosluk yetkililerinin en önem verdiği belge olan Macaristan vize başvuru formunun eksiksiz, hatasız ve gerçeğe uygun bir şekilde doldurulması gerekir.

Macaristan vize başvuru formu için buraya tıklayınız.

Macaristan Vize Başvurusu Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Macaristan vize başvurusu gerçekleştirecek olan başvuru sahiplerinin önceden randevu almaları gerekir. Bireysel başvuru yapacak olan vatandaşların randevusunu şahsen almaları gerekir. Aracı kurum ile vize başvurusu yapacak olan başvuru sahiplerinin randevusu aracı kurum tarafından alınır.
 • Macaristan vize başvurusu için düzenli bir gelire sahip olmanız gerekir.
 • Türkiye’de oturum izninize sahip olan yabancı uyruklu vatandaşların vizeleri geç sonuçlanabilir.

Macaristan İzmit Fahri Konsolosluğu Çalışma Gün ve Saatleri

Macaristan İzmit Fahri Konsolosluğu belirli gün ve saat aralığında ziyaret kabul eder. Bu zaman aralığının dışında kapalı olacağından faaliyet göstermez. Macaristan İzmit Fahri Konsolosluğu çalışma gün ve saatleri aşağıda belirtilmiştir.

Pazartesi: 09:00 - 16:30
Salı: 09:00 - 16:30
Çarşamba: 09:00 - 16:30
Perşembe: 09:00 - 16:30
Cuma: 09:00 - 14:00

Macaristan İzmit Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Macaristan İzmit Fahri Konsolosluğu çalışma gün ve saatleri dışında resmi tatillerinde de ziyaret kabul etmez. Bu nedenle resmi tatillerini önceden bilmeniz ve ziyaret günlerini bu bilgiye göre yapmanız gerekir. Macaristan İzmit Fahri Konsolosluk resmi tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • 01 Ocak Yılbaşı
 • 15 - 16 Mart Macaristan Ulusal Bayramı 
 • 2-5 Nisan Kutsal Cuma 
 • 9 NisanPaskalya
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı
 • 30 Nisan Emek ve Dayanışma Günü Dinlenme Günü
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 21 Mayıs Pönkösd/Pentecost 
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü
 • 29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 22 - 23 Ekim 1956 İhtilali / Dinlenme Günü
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 1 Kasım Azizler Günü / Dinlenme Günü
 • 24 - 26 Aralık Noel Tatili
 • 31 Aralık Yılbaşı

Macaristan İzmit Konsolosluğu İletişim Bilgileri ve Adresi

Adres: Kale Oto Tesisleri, İstanbul Caddesi No:5 Çayırova Gebze/İZMİT
Telefon: +90 262 743 48 90
Faks:  +90 262 744 12 75
Diğer Macaristan Konsoloslukları

Macaristan Ankara Büyükelçiliği
Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu
Macaristan Tekirdağ Fahri Konsolosluğu
Macaristan Kayseri Fahri Konsolosluğu
Macaristan Antalya Fahri Konsolosluğu
Macaristan Gaziantep Fahri Konsolosluğu
Macaristan Kütahya Fahri Konsolosluğu

Duyurular

Macaristan Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Macaristan’ın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Macaristan’ın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötü...
2023-08-11 11:16:32

Macaristan Konsolosluğu 29 Ekim Çalışma Duyurusu

Macaristan Konsolosluğu ve Macaristan Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle hizmet veremeyec...
2021-01-09 12:58:52
Tüm Duyurular