Macaristan Kütahya Fahri Konsolosluğu

Macaristan Kütahya Fahri Konsolosluğu Yetkileri

Macaristan Kütahya Fahri Konsolosluğu nüfusun ve ticaretin çok olduğu bölgelerde tam istihdamlı kurulma ihtiyacı duyulmayan konsolosluklardan birisidir. İki ülke arasında ticari ve diğer ilişkileri korumak ve başarılı bir şekilde üst seviyede tutmakla yetkilidir. Kütahya ve çevresinde ikamet eden Macaristan vatandaşlarının haklarını ve tüzel kişiliklerini korur. Bunların yanı sıra Macar vatandaşlarının noter tasdik işlemleri, evlenme, boşanma, kimlik çıkartma, pasaport yenileme ve çıkartma işlemleri ile de ilgilenir. Diplomatik konsolosluk özelliği olmaması nedeni ile çalışanları da resmi görevli değildir. Diplomatik konsolosluk olmaması sebebi ile vize başvuruları kabul eder ancak vize başvuruları üzerinde karar verme yetkileri bulunmaz.

Macaristan Kütahya Fahri Konsolosluğu Macaristan Vize İşlemleri

Macaristan vizesi Schengen vize uygulamasında yer alır. Macaristan vizesi D Tipi Vize ve C Tipi Vize olarak 2 ayrı vizeye sahiptir. Macaristan D Tipi Vize uzun süreli konaklama imkanı sağlar ve yalnızca bireysel olarak vize başvurusu yapılarak alınabilir. Macaristan C Tipi Vize kısa süreli konaklama imkanı sağlar, bireysel ve konsolosluk yetkililerinin uygun gördüğü seyahat acentaları ile vize başvurusu yapılarak alınabilir. Schengen vize uygulamasına üye olması nedeni ile Macaristan vize başvurusu için, başvuru sahiplerinin parmak izi vermeleri için şahsen konsolosluğa gitmeleri gerekir. 25.09.2014 tarihinden Schengen vizesi için verilen parmak iziniz varsa, VIS adı verilen ortak bilgi sistemine kaydedildiğinden yeniden parmak izi vermeden vize başvurusu yapabilirsiniz. Macaristan vize işlemleri randevu esası ile verilmektedir. Bireysel vize başvuruları için hazırlanacak belgelerin sorumluluğu size aittir, konsolosluk çalışanlarının sizi bilgilendirme yetkileri bulunmaz. TC vatandaşları iki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre Macaristan vizesine tabiidir. Bu nedenle Macaristan seyahati yapmak isteyen Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinin seyahatlerinden önce geçerli bir vize almaları gerekir. Gri (Hizmet), Siyah (Diplomatik) ya da Yeşil (Hususi) pasaport sahibi iseniz 180 gün içerisinde 90 günün üzerinde olmayacak Macaristan seyahatiniz için vize almanıza gerek yoktur.

Macaristan vize başvuru formu için buraya tıklayınız.

Macaristan Vize Başvurusu Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Macaristan vize başvurusu 15 iş gününde sonuçlanır ancak bu süre yabancı uyruklu vatandaşlar için daha uzun sürebilir.
 • Size tanına vize süresini aşmanız halinde yeniden Macaristan vize başvurusu yapma hakkınız olmayabilir. Bu nedenle vize sürenizin bitmesi halinde ülkeyi terk etmeniz gerekir.
 • Macaristan vize başvurunuzdan önce seyahat amacınızı bilmeniz ve seyahat gün sayınızı kesinleştirmeniz gerekir.

Macaristan Kütahya Fahri Konsolosluğu Çalışma Gün ve Saatleri

Kütahya Fahri konsolosluğu belirli gün ve saatler içerisinde ziyaretçi kabulü yapar. Bu zamanların dışında kapalı olması nedeni ile faaliyet göstermez. Bu nedenle ziyaret gün ve saatlerini daha önceden bilmeniz gerekir. Kütahya Fahri Konsolosluğu çalışma gün ve saatleri aşağıda belirtilmiştir.

Pazartesi: 09:00 - 16:45
Salı: 09:00 - 16:45
Çarşamba: 09:00 - 16:45
Perşembe: 09:00 - 16:45
Cuma: 09:00 - 16:45

Macaristan Kütahya Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Kütahya Fahri Konsolosluğu çalışma gün ve saatleri dışında faaliyet göstermediği gibi resmi tatil günlerinde de faaliyet göstermemesi nedeni ile kapalıdır. Macaristan Kütahya Fahri Konsolosluğu resmi tatil günleri aşağıda belirtilmiştir.

 • 01 Ocak Yılbaşı
 • 15 - 16 Mart Macaristan Ulusal Bayramı 
 • 2-5 Nisan Kutsal Cuma 
 • 9 Nisan Paskalya
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı
 • 30 Nisan Emek ve Dayanışma Günü Dinlenme Günü
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 21 Mayıs Pönkösd/Pentecost 
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Direnme Hakkı Günü
 • 29 Haziran 2 Temmuz Kurban Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 22 - 23 Ekim 1956 İhtilali / Dinlenme Günü
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 1 Kasım Azizler Günü / Dinlenme Günü
 • 24 - 26 Aralık Noel Tatili
 • 31 Aralık Yılbaşı

Macaristan Kütahya Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri ve Adresi

Adres: Güral Porselen Eskişehir Yolu 5. Km Kütahya
Telefon: +90 274 225 03 18

Türkiye’de Bulunan Diğer Macaristan Konsoloslukları

Macaristan Ankara Büyükelçiliği
Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu
Macaristan Kayseri Fahri Konsolosluğu
Macaristan Antalya Fahri Konsolosluğu
Macaristan İzmit Fahri Konsolosluğu
Macaristan Gaziantep Fahri Konsolosluğu

Duyurular

Macaristan Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Macaristan’ın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Macaristan’ın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötü...
2023-08-11 11:16:32

Macaristan Konsolosluğu 29 Ekim Çalışma Duyurusu

Macaristan Konsolosluğu ve Macaristan Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle hizmet veremeyec...
2021-01-09 12:58:52
Tüm Duyurular