Macaristan Seyahat Sağlık Sigortası

Macaristan seyahat sağlık sigortası Macaristan’a seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının Konsolosluğa yapacakları vize başvurusu öncesi zorunlu olarak yaptırması gereken sigorta çeşididir.

Schengen ülkeleri arasında yer alan Macaristan’a seyahat etmek için bordo pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması yapması gerekmektedir. Vize işlemlerinin evrak yükümlülüğü içinde seyahat sağlık sigortası da vardır. Zorunlu olarak kişiye şart koşulan poliçe olmadan Macaristan’a seyahatiniz mümkün değildir.

Konsolosluğa teslim edilecek seyahat sağlık sigortası poliçesinin hatasız doldurulması ve eksiksiz teslim edilmesi gerekmektedir. 2021 yılı içinde yaşanan ve halen yaşamakta bulunduğumuz salgın hastalık Covid-19 sebebiyle ülkelerin de kriterlerinde ani değişiklikler olabilmektedir. Güncel prosedürle başvuru yapmanız son derece önemlidir. Bu nedenle vize danışmanınıza danışmadan başvuru dosyanızı teslim etmemenizi öneririz.

Macaristan bazında yapılan seyahat sağlık sigortası aynı zamanda Schengen bölgesinde de geçerli olacağı için seyahat programınıza göre geniş çaplı poliçeler de düzenletebilir ve aynı poliçe ile Schengen ülkelerinde de bulunabilirsiniz.

Sigorta süresinin belirlenme kriterleri, sigortanın nasıl yapılması gerektiği ya da poliçe ücretleri gibi Macaristan seyahat sigortasına dair konularda detaylı bilgi için hazırlanan metni takip ederek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Macaristan Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

Macaristan vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası Macaristan vatandaşlarının yurt dışı seyahatlerinde yapılan sigortadır.

Türkiye’ye seyahat edecek olan Macaristan vatandaşlarının 180 günlük süre içinde 90 güne kadar vizesiz seyahat hakkı bulunmaktadır. Yalnızca turistik amaçlı seyahatte uygulama yapılmaktadır. Öğrenim ya da çalışma gibi özel amaçlı seyahatler için Türkiye vizesi alınması gerekmektedir.

Türkiye’ye vize ile ya da vizesiz seyahat edecek tüm yabancı uyruklu ziyaretçilerin sağlığını güvence altına alınması için seyahat sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

Zorunu seyahat sağlık sigortası, seyahat sırasında yaşanması olası kaza, yaralanma, hastalık, ölüm gibi durumlarda kişi için hastane nakli, ilaç ve tedavi masraflarını karşılar.

Günümüz pandemi koşulları da göz önünde bulundurulduğunda, seyahat sağlık sigortası kapsamının neleri karşıladığı sorusu daha da önem kazanmıştır.

Ülkemizde bu dönemde turist koruma ve destek sigortası adıyla Covid-19 teminatlı sigorta çalışması yapılmıştır.  Karantina, hastalık süresince tedavi gibi teminatlar gelen yabancıların daha rahat olmalarına neden olmaktadır. Bu sebeple yapılacak online seyahat sigortası kapsamları detaylıca değerlendirilmelidir.

Macaristan Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası bir zorunluluktur. Lakin zorunluluk olmasa dahi seyahat sağlık sigortası yaptırmak kişinin tıbbi durumu açısından önem arz etmektedir. Uluslararası seyahat eden herkes ister kısa ister uzun süreli ziyaretleri olsun güvencede olmak için poliçe düzenletmeleri gerekir.

Macaristan Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

Macaristan seyahat sağlık sigortası yapılırken bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Zorunlu seyahat sağlık sigortası kapsamında yapılacak poliçe Macaristan seyahatinin tümünü kapsamalıdır. Sigorta acenteleri seyahate çıkmadan önceki gün ve seyahat dönüşünden sonraki günü zaman aralığı olarak almaktadır.

Schengen seyahat sigortası poliçesi minimum 30.000 Euro olarak sınırlandırılmıştır. Macaristan’a seyahat edecek kişilerin de bu teminat tutarını poliçelerine tanımlatması gerekmektedir. Schengen dışına seyahat edecek kişiler ise ülkenin gerekli gördüğü tutar üzerinden teminat bildirmeleri gerekecektir. Amerika Birleşik Devletleri, Çin ya da Kanada gibi ülkeler farklı teminat miktarlarını şart koşmaktadır.

Seyahat sağlık sigortası poliçeniz gidilecek ülke adına ve online hazırlanmalıdır. Özellikle vize başvurularında el yazısı ile doldurulan sigorta poliçe formları kapsam dışı bırakılmaktadır.

Online seyahat sağlık sigortası poliçeleri kişibazlı hazırlanır. Yani gidecek her kişiye ayrı bir poliçe doldurulmalıdır. Seyahat sigortalarında yaş sınırı yoktur. Bu nedenle her teminat tek bir kişiyi kapsayacaktır.

Online sistemde doldurulan formlar yetkili acente tarafından imzalanmalı ve kaşelenmelidir. İmzasız ve onaysız evraklar Konsolosluk vize ofislerinde kabul edilmeyecektir. Bu nedenle size acente tarafından teslim edilen seyahat sağlık sigortası poliçesini kontrol ederek almalısınız.

Macaristan seyahat sağlık sigortası şartları pandemi nedeniyle ya da güncel diplomatik gelişmelerle değişebilir. Bu nedenle vize danışmanınızla birlikte poliçe gerekliliklerini sabitleyerek poliçenizi almanız daha sağlıklı olacaktır.

Macaristan Seyahat Sağlık Sigortası Süresi

Macaristan seyahat sağlık sigortası süresi Macaristan ya da Schengen sınırlarında kalacağınız konaklama süresidir. Lakin önlem olarak bir gün önce bir gün sonra tanımlanır.

Poliçeniz tam seyahat sürenizi karşılamıyorsa vize almanız da mümkün olmayacaktır. Seyahat planınızı net olarak belirledikten sonra zorunlu seyahat sağlık sigortanızı tanımlatmalı ve sisteme o şekilde vermelisiniz.

Ayrıca Macaristan vize başvurusunda Konsolosluğa vereceğiniz diğer evraklardaki zaman aralığı da poliçedeki süre ile örtüşmelidir. Tutarsız farklı tarihler seyahatinizi tehlikeye atabilir.

Eğer Macaristan’a sık aralıklarla gidiyorsanız, geniş zamanlı bir sigorta poliçesi de hazırlatabilirsiniz. Böylelikle evrak kalabalığından ve ek masraftan tasarruf etmiş olursunuz. Aynı durum Macaristan’ın Schengen vize prensibini uygulamasından dolayı Schengen üye ülkeler için de geçerli olacaktır.

Seyahatinizin uzaması durumunda ise diğer poliçenizin süresi dolmadan seyahat sürenizi uzatma şansınız da bulunmaktadır. Yurt dışı seyahat sigortaları kişiyi her durumda garanti altına almak yaşayacağı acil bir durumda kriz yaşanmaması adına kolaylaştırılmıştır.

Macaristan seyahat sağlık sigortası ve diğer vize evrakların düzenlenmesi gibi konularda bir uzmandan yardım alınmalıdır. Sürecin anlık değişimi, başvuru kriterlerindeki farklı uygulamalar sonradan canınızı sıkabilir. Profesyonel yardım alarak vize ve online seyahat sigortası sürecini daha kolay atlatabilirsiniz.

Macaristan Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

Macaristan seyahat sağlık sigortası hizmeti resmi olarak onaylı, yetkili sigorta acenteleri/firmaları tarafından sağlanmaktadır. Kişinin sigorta firmaları ile görüşmesi sonucu yaptırdığı sigortalarda tarih kişinin seyahat durumuna göre belirlenmektedir.

Başvuru sürecinde deneyim sahibi olmayan kişilerin seyahat sağlık sigortası yaptırırken birkaç önemli hususu gözden kaçırması olasılık dahilindedir. Bu sebeple seyahat sağlık sigortası ve Konsolosluğa diğer başvuru evraklarının hazırlanmasına ilişkin bir uzmandan yardım alınması yararlı olacaktır. Macaristan Konsolosluğu standart gerekliliklerinin dışında, zaman zaman düzenlemeler yapılmaktadır. Bu sebeple vize başvurularında deneyimli kişiler ile çalışılması son derece önemlidir.

Macaristan seyahat sağlık sigortası konusunda tüm teklifleri, teminat kapsamlarını ve diğer ek paketler hakkında bilgiyi danışmanlarınız tarafından alabilir ve önerdiği acente ile işleminizi tamamlatabilirsiniz. Böylelikle hem seyahatinizde başınıza gelebilecek olumsuz durumlara karşı daha bilinçli yaklaşma imkanını bulursunuz.

Macaristan Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

Macaristan seyahat sağlık sigortası da Macaristan vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası da temelde aynı işlevdedir.

Yurt dışı seyahat sağlık sigortası ülkeye ziyaretçi vasfıyla gelen kişinin sağlığını güvence altına alır. İster Türkiye’ye gelen Macar vatandaşı olsun ister Macaristan’a seyahat eden Türk vatandaşı olsun kişinin sağlığı birincil olarak önem arz eder.

Online seyahat sağlık sigortası ana teminat konuları;

  • Kaza, yaralanma, hastalık, ölüm anında oluşabilecek masrafların temini
  • Sağlık merkezine nakil, hastanede ya da ayakta tedavi, ilaçların temini ve masraflarının karşılanması
  • Refakatçi gerekliliği durumunda, ülkeye gelen bu kişinin elzem ihtiyaçlarının karşılanması( Konaklama-seyahat vb.)
  • Aynı zamanda tıbbi danışmanlık ihtiyacı olduğunda bu talep de seyahat öncesi ödenen prim karşılığı teminattan ödenecektir.
  • Sigorta poliçe sahibinin ölümü söz konusu olduğunda cenazenin ülkeye nakli ve refakat edecek kişinin masrafları da teminat gereklilikleri içinde yer almaktadır.

Ek teminatlar;

  • Pasaportun kaybolması
  • Seyahatin iptali ya da yarıda kesilmesi
  • Bagajın kaybı ya da zarar görmesi gibi…

Yukarıda belirtilen ek ve ana teminatlar uluslararası seyahat şartnamesine bağlı kalınarak düzenlenmiştir. Yeni dönem seyahat sağlık sigortalarında farklı teminat paketlerinden de faydalanılabilir.

Macaristan’a gidecek Türk vatandaşı için sigortanın bir gereklilik olduğunu yeniden belirtmek gerekir. Macaristan vatandaşları Türkiye’ye belli nitelikleri taşıması halinde vizesiz seyahat edebilmektedir. Ancak online seyahat sağlık sigortası taşıma zorunlulukları vardır. Aksi takdirde Türkiye’de yaşayacakları olumsuz herhangi bir durum daha ciddi problemlere sebep olabilir.

Macaristan Seyahat Sağlık Sigortası Ne Zaman Yapılmalıdır?

Macaristan seyahat sağlık sigortası gerçekleştireceğiniz Macaristan seyahatiniz öncesi yapılmalıdır. Macaristan ya da Schengen olarak adlandırılan vize başvurusunda poliçenizin hazır olması gerekmektedir.

El yazısı ile doldurulan poliçeler genel olarak Konsolosluklar tarafından kabul edilmemektedir. Macaristan Konsolosluğu tarafından güncel talep edilen poliçeler hakkında bilgiyi danışmanınıza seyahat planınızı paylaşarak edinebilirsiniz. 

Seyahat sağlık sigortasının Schengen bölgesindeki ülkeler için minimum  30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir. Seyahatinizin başlangıç ve son günü kapsayacak bu poliçenin tarih aralığının itinayla belirtilmesi gerekir.

Ayrıca online seyahat sağlık sigortasında yaş sınırlaması getirilmemelidir. Genel sigorta poliçelerinin bazıları yaş sınırı gözeten poliçeler de düzenlemektedir. Bu hususta mutlaka dikkatle davranılmalıdır.

Seyahatinizi kapsayan seyahat sigortası tüm Schengen bölgesinde geçerlidir. Sigortanın geçerli olduğu zaman aralığında Schengen ülkelerine ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Sizden ayrıca düzenlenmiş bir poliçe talep edilmeyecektir.

Macaristan seyahatinizden önce gerçekleştireceğiniz vize başvurunda sizden talep edilen seyahat planınız ve rezervasyonlarınızda ki tarihler poliçenizle uyumlu nitelikte olmalıdır. Evrakların güncelliği ve teyit edilebilir şekilde teslimi de önemli bir ayrıntıdır. Bu sebeple tüm vize başvurunuzun yasalara, kurallara ve vize şartlarına hakim bir danışmanla yapılması sizi koruyacaktır.

Macaristan Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Macaristan Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları seyahat sürenize ve vize türünüze göre değişiklik gösterebilir.

Gideceğiniz ülke, kalacağınız süre ve ek tanımlamalar fiyatların değişimine neden olacaktır. Macaristan Seyahat Sağlık Sigortası poliçesinde yaş sınırı gözetilmemeli ve minimum 30.000 Euro teminatlı olmalı, seyahatinizin süresine göre hesaplanmış olarak hazırlanmalıdır.

Yurt dışı seyahat sigortası poliçeleri olası kaza, hastalık ve ölüm konusunda teminat sunmaktadır.  Tedavi, ilaç, cenaze ve ulaşım ücretleriniz bu teminatlar üzerinden karşılanır. Bazı ülkelerin standart sağlık hizmetlerinin çok tatmin edici olmamasından dolayı önerilen teklif listelerini değerlendirmenizde yarar vardır.

Poliçenize tanımlatacağınız ek teminatlar sadece sizi değil diğer unsurları da güvence altına alacaktır. Örneğin; seyahatin aniden iptali, bagajınızın kaybolması, pasaportunuzun kaybolmasına yönelik ek teminatlar tanımlatabilirsiniz. Böylelikle Macaristan’da, Türkiye’de ya da başka bir ülkede karşınıza çıkabilecek her türlü olumsuzlukta kendinizi güvende hissedersiniz.

Uzun vadeli ya da eğitim bazlı Macaristan seyahati gerçekleştirecek kişiler için poliçe özellikleri önemlidir. Uzun süreli seyahat ve konaklama riskli durumları arttıracağından poliçelerde riski karşılar özelliklere sahip olmalıdır.

Yurt Dışı Eğitim Sağlık Sigortası yabancısı olduğunuz farklı bir ülkede düzenli yaşaması gereken kişiler için ciddi bir öneme sahiptir.  Danışmanınız  ya da sigorta şirketiniz size özel değerlendirme yapmalı ve gidilecek ülkenin genel özelliklerini karşılar nitelikte bir poliçe hazırlamalıdır.

Zorunlu seyahat sağlık sigortaları için net bir rakam vermek zordur. Kişinin neden Macaristan’da bulunması gerektiğinden, seyahat süresine ve ek özelliklere kadar farklı değişkenler seyahat sigortası ücretlerini etkilemektedir.

Seyahat sağlık sigortası fiyatlarına ait güncelleme tarafınıza seyahat planınız, süreniz ve kişisel beklentileriniz alındıktan sonra belirtilecektir.

 

Duyurular

Macaristan Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Macaristan’ın temsilcilikleri Türkiye Cumhuriyeti ve Macaristan’ın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötü...
2023-08-11 11:16:32

Macaristan Konsolosluğu 29 Ekim Çalışma Duyurusu

Macaristan Konsolosluğu ve Macaristan Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle hizmet veremeyec...
2021-01-09 12:58:52
Tüm Duyurular